O nás

Děti se ve školce schází celoročně každé pondělí, úterý, středu a čtvrtek od 9:00 do 16:30. Program probíhá za každého počasí a jeho struktura a náplň se proměňuje podle ročního období. Pracujeme metodou zážitkové pedagogiky, učíme děti ctnostem. V procesu učení nás inspiruje příroda v našem okolí (Kokořínsko) a události mezi dětmi.

Řídíme se osvědčenými zásadami:

 • Hraj fér
 • Společně nám to jde rychleji
 • Pokud někomu ublížíš, řekni promiň
 • Pomáhej těm, co to potřebují
 • Zadívej se a uvidíš
 • Vyrazíš-li do světa, dávej pozor na auta
 • V mokrých botách je zima, do louže se chodí v holínkách
 • Oheň se nejlépe rozdělává březovou kůrou
 • Uklízej po sobě

Roční cyklus školky:

Během roku spolu s rodiči a dalšími přáteli školky slavíme tradiční i netradiční svátky. Jsou to chvíle, kdy jsme všichni spolu a zažíváme mnoho tvořivosti, radosti a učíme se ze zvykům našich předků.

 • Podzim: podzimní rovnodennost, sv. Václav, dušičky, sv. Martin
 • Zima: advent, sv. Mikuláš, zimní slunovrat, Vánoce, Tři králové, masopust a chystání se na Velikonoce
 • Jaro: vynášení Morany, Velikonoce, otvírání studánek
 • Léto: dobrodružná výprava do skal, letní slunovrat, pasování školáků

Provozovatel

DoNitra je zapsaným spolkem od roku 2001. Od roku 2002 je naším sídlem chmelový statek, který postupně měníme na turistické a programové středisko. 

Posláním spolku DoNitra je pronajímat objekt a připravovat zážitkové kurzy. Cílem těchto kurzů je vytvořit prostor pro setkání lidí, myšlenek, rozvoj tvořivosti, řemesla a sebe. Zkrátka prostor, ve kterém je možné objevovat nové podnětné zkušenosti a také je integrovat do svého každodenního života. 

V roce 2015 jsme začali provozovat i lesní klub V Údolí.

Náš tým

 Ve školním roce 2023/24 nás budete potkávat v nové sestavě.

lesniklubvudoli-32

Renáta Trčková

Můj “motor” pro školku zažehnul při jejím vzniku a stále jede, protože tato jízda krajinou, s dětmi, ve hře, smíchu i v tichu mi přináší radost a naplnění. Baví mě se stále učit a hledat inspiraci, objevovat, sdílet a být. Ve školce je pro mě jednou z nejdůležitějších hodnot respekt - k sobě samým, k lidem, přírodě i prostředí, ve kterém se nacházíme.

Dětem přináším své zkušenosti ze zážitkové pedagogiky, které se v Prázdninové škole Lipnice věnuji už přes 20 let. Když nejsem ve školce, pracuji s dospělými jako lektorka, koučka a terapeutka. Starám se o chod školky i její zázemí, rituálky a slavnosti.

Věřím, že všechno, co k životu potřebujeme se můžeme naučit ve školce, a to neplatí jen pro děti.

 

 

627250_325257524236277_1016183380_o

Áňa Višňová

Martina_LesniKlubVUdoli-1

Martina Štolbová

Jsem předškolní pedagog srdcem i duší a mám to i vystudované. Mezi dětmi předškolního věku se pohybují už přes 20 let, a pokud byste se mě zeptali, kdo je mým největším učitelem, tak to jsou právě děti. Je to dennodenní práce především sama na sobě, abych dokázala dávat příležitosti dětem k tomu růst. Baví mě dětem naslouchat a nechat se jimi vést. Jedna z cest mě dovedla až k výchově ke ctnostem. Ta mi teď obohacuje můj profesní i osobní život. Další z těch cest mě ze státního školství přivedla až sem do lesního klubu V Údolí.  No prostě chvilku mi to trvalo, ale nakonec jsem pochopila, kde je mi nejlíp a nepřestávám žasnout, čeho všeho jsme součástí. Velmi často a nahlas se směju. Miluji lidi a věřím v dobro v nás i kolem nás.

211450880_4202799543099616_5532719435771947730_n

Bára Martínková

Se školkou kráčím od jejího samotného začátku. Jsem mámou 4 dětí, které postupně školkou prochází. To kvůli nim jsem se pro tuto myšlenku nadchla. Ráda cestuji a sním o možnostech, které život může přinést a to mám s dětmi společné. 

markéta_up

Markéta Dlouhá Sobková

Jsem ráda v lese, kde si vše žije svým životem a těší mě, že mohu doprovázet děti a ukazovat jim, jak spolupracovat s přírodou. Dávat a přijímat, tvořit a radovat se na slunci, v dešti i na sněhu. Tahle školka mi dává smysl a baví mě, protože žije v souladu s přírodou a jejími cykly.